- Reklama -magazin

Cestovní ruch se výrazně oživil. Atakuje úroveň před pandemie

Cestovní ruch se po třech těžkých letech velmi rychle vzpamatovává, což potvrdil i nárůst počtu hostů v hotelech, penzionech a jiných provozech ubytovacích služeb v prvních dvou měsících letošního roku i loni.

Překonané prognózy
Návštěvnost ubytovacích zařízení by se tak na úroveň rekordního předpandemického roku 2019 mohla vrátit spíše oproti původním předpokladům, řekla státní tajemnice ministerstva dopravy Kateřina Bruncková, nominantka hnutí Jsme rodina.

„Původní předpoklady byly, že cestovní ruch se pozve v roce 2025. Co se týká návštěvnosti, rostoucí trend ukazuje, že se na číslo z roku 2019 můžeme dostat už v tomto nebo v příštím roce,“ řekla bratislavského veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour 2023 Bruncková .

Dorovnávání ztrát
Subjekty cestovního ruchu podle ní budou ztráty z pandemického období ještě postupně dorovnávat, než se příjmy vrátí na původní úroveň.

Hlavní ambicí ministerstva dopravy a národní organizace cestovního ruchu Slovakia Travel v případě zahraničních návštěvníků je nadále prezentovat Slovensko jako turistickou destinaci zejména v okolních zemích – v Česku, Polsku, Maďarsku, Rakousku a Německu, odkud přijíždí nejvíce turistů.

„Marketing se realizuje i přes oblastní a krajské organizace cestovního ruchu, které dostávají od nás přes dotace prostředky na propagaci Slovenska,“ potvrdila Bruncková.

Těsně pod úrovní zpřed pandemie
Za první dva měsíce letošního roku se ubytovalo v zařízeních cestovního ruchu na Slovensku 755 tisíc návštěvníků. Jde o meziroční 1,7násobný nárůst, ve srovnání s prvními dvěma měsíci roku 2020 chyběla už jen pětina hostů.

Zahraniční návštěvnost podle Statistického úřadu SR meziročně rostla 2,2násobně a domácí návštěvnost zaznamenala 1,6násobný nárůst.

Počet ubytovaných návštěvníků v roce 2022 dosáhl 4,8 milionu a meziročně vzrostl o 77 procent. Byl to pátý nejvyšší počet hostů za posledních 25 let.

Vyšší celková návštěvnost byla jen poslední čtyři roky před pandemií v letech 2016 až 2019. Ve srovnání s turisticky rekordně úspěšným rokem 2019 stále chyběla čtvrtina návštěvníků.

Hosté strávili loni v ubytovacích provozech celkem 12,7 milionu nocí, což je meziroční nárůst o více než polovinu, současně zhruba o 30 procent méně oproti roku 2019. Průměrný počet přenocování se meziročně snížil na 2,6 noci.

- Reklama -PR články

Realitní kancelář RE/MAX: Váš partner na trhu s nemovitostmi

Výběr správné realitní kanceláře může mít zásadní vliv na úspěch vašeho realitního obchodu, ať už se jedná o koupi, prodej, nebo pronájem nemovitosti. Realitní kancelář...
- Reklama -PR články

Pergola, altán, přístřešek, nebo garážové stání?

Pohodlné bydlení, to není jen samotný rodinný dům. Patří k němu i terasa a na ní pergola. Do odlehlejší části zahrady pak můžete postavit...

Toužíte po bydlení na Praze 3? V prodeji jsou poslední byty z nové zástavby

Pražský Žižkov nabízí klidné, moderní a zároveň dokonale vybavené zázemí pro rodiny s dětmi, studenty i dospělé. O tom, že se jedná o vysoce...

Realitní trh v Praze 5: Byty a domy v jedné z nejatraktivnějších částí metropole

Praha 5, známá svou skvělou infrastrukturou, příjemným životním prostředím a širokou nabídkou služeb, je jednou z nejoblíbenějších městských částí pro život. Realitní trh zde...

Další články autora