- Reklama -magazin

Inflace zpomalila tempo, ceny potravin rostou nepřetržitě již třetí rok

Inflace v březnu klesla pod hranici 15 procent.

V březnu poklesla inflace na úroveň z října loňského roku, tedy na 14,8 procenta. Meziročně rostla od začátku roku 2021, v únoru letošního roku potřetí během předešlých čtyř měsíců dosáhla dosavadního maxima 15,4 procent. Meziměsíčně spotřebitelské ceny zboží a služeb v březnu vzrostly o 1,2 procenta.

Meziročně byly vyšší ceny ve všech dvanácti sledovaných výdajových skupinách domácností, polovina z nich dosáhla meziročního růstu nad deset procent.

Největší vliv na celkovou inflaci mají podle úřadu stále rostoucí ceny potravin a zvýšení cen nákladů na bydlení včetně energií. Jedná se o dvě nejvýznamnější položky ve výdajích domácností, souhrnně tvoří téměř polovinu výdajů.

Ceny potravin rostou nepřetržitě již třetí rok. V březnu se opět zvýšily na 29 procent a dosáhly úrovně z prosince loňského roku. Zvýšení cen o více než čtvrtinu se projevilo až v sedmi z devíti skupin potravin.

Výrazně rostly ceny masa o 30,5 procenta, chleba a obilovin o 27,2 procenta, mléka, sýrů a vajec o 35,7 procenta, ale také zeleniny o 32,1 procenta, olejů a tuků o 28,3 procenta a cukru a cukrovinek o 30,3 procenta. Nealkoholické nápoje se zvýšily až o 19,6 procenta.

Druhý největší vliv na výdaje domácností mají ceny v oboru bydlení a energie. V březnu byl růst 13,6 procenta, dynamika růstu však mírně klesala třetí měsíc po sobě.

Dlouhodobý vliv růstu cen stavebních materiálů se projevuje v imputovaném nájemném, měl meziročně nárůst o 13,2 procenta. Je to nejnižší hodnota od prosince 2021. Vyšší ceny byly také za dodávku vody a různé služby týkající se obydlí o 17,8 procenta. Ceny pevných paliv mírně poklesly na meziroční hodnotu 45,5 procenta.

V oboru doprava vzrostly ceny meziročně o 2,2 procenta, což je nejnižší hodnota od února 2021. Vliv měl na jedné straně rapidní pokles cen pohonných hmot o 7,1 procenta, na druhé straně přetrvávající růst cen na nákup dopravních prostředků o 8,2 procenta. procenta dopravních služeb o 15 procent.

Zvýšily se ceny služeb zubních lékařů, lázeňské péče, nemocničních služeb, farmaceutických výrobků, poštovních služeb, novin, knih, kancelářských potřeb, vzdělávání, stravovacích a ubytovacích služeb, výrobků a služeb osobní péče, sociálních služeb.

- Reklama -PR články

Realitní kancelář RE/MAX: Váš partner na trhu s nemovitostmi

Výběr správné realitní kanceláře může mít zásadní vliv na úspěch vašeho realitního obchodu, ať už se jedná o koupi, prodej, nebo pronájem nemovitosti. Realitní kancelář...
- Reklama -PR články

Pergola, altán, přístřešek, nebo garážové stání?

Pohodlné bydlení, to není jen samotný rodinný dům. Patří k němu i terasa a na ní pergola. Do odlehlejší části zahrady pak můžete postavit...

Toužíte po bydlení na Praze 3? V prodeji jsou poslední byty z nové zástavby

Pražský Žižkov nabízí klidné, moderní a zároveň dokonale vybavené zázemí pro rodiny s dětmi, studenty i dospělé. O tom, že se jedná o vysoce...

Realitní trh v Praze 5: Byty a domy v jedné z nejatraktivnějších částí metropole

Praha 5, známá svou skvělou infrastrukturou, příjemným životním prostředím a širokou nabídkou služeb, je jednou z nejoblíbenějších městských částí pro život. Realitní trh zde...

Další články autora