Letní období se neúprosně blíží a společně s ním začínají všichni šikulové dohánět nejrůznější resty – od výstavby malého přístřešku až po vybudování luxusní terasy se vším všudy. Chystáte se právě na takovou práci i vy? Pak vám poradíme, jaké dřevo je pro vás nejvhodnější a na co si dát pozor.
Začneme u klasického českého dřeva
V našich končinách jsou přirozeně nejpopulárnější hlavně české dřeviny – a to hlavně klasický smrk.
Jedná se o velmi levné a snadno dostupné dřevo. Díky nízké hustotě se navíc velmi snadno zpracovává a potěší vás nízkou hmotností. Tady však výčet výhod končí.
Musíme si vyjmenovat i poměrně značné nevýhody. Nízká hustota (asi 440 kg na m3) s sebou přináší pestré množství závažných rizik. Hlavním problémem je nízká odolnost proti mechanickému namáhání. To znamená, že taková dřevina nedokáže snést příliš vysokou zátěž. Navíc začne poměrně rychle stárnout a ztrácet své vlastnosti.
Udává se, že takto měkké materiály vydrží poctivě sloužit něco málo přes deset let. Následně se v nich začnou tvořit neopravitelné trhliny a další potíže.
Nevýhodou nízké hustoty je i náchylnost vůči dalším formám nebezpečí – UV záření, vlhkost, dřevokazní paraziti, plísně, houby… Do dřeva s nízkou hustotou se zkrátka dostanou mnohem snadněji a lépe se množí.
Abyste daný materiál ochránili, musíte se snažit více než u jiných typů dřeva. To znamená pravidelné natírání ochranným nátěrem (ideálně dvakrát do roka), opravdu pečlivé odizolování od země a zdrojů vlhkosti a cyklické prohlídky.
Dodržíte-li tyto požadavky, dočkáte se levné terasy, kterou však budete muset za přibližně dekádu rekonstruovat.
Mnohem odolnější sibiřský modřín
V našich končinách je extrémně populární i sibiřský modřín. Tento strom roste v drsných podmínkách Sibiře, kde se musí vypořádat s velkými změnami teplot, větrem i silnými parazity. Přesně proto si vypěstoval mnohem vyšší hustotu než většina jehličnanů na celém světě (přibližně 670 kg na m3).
Vyšší hustota znamená mnohem vyšší odolnost proti mechanickému i chemickému namáhání. Dané dřevo se tedy hodí pro složitější výstavby, kde toužíte po opravdu dlouhé životnosti i přes velké namáhání.
Sibiřský modřín si hravě poradí se změnami počasí, UV zářením, vlhkostí, plísněmi i parazity. Jeho životnost navíc čítá minimálně dvacet pět let aktivního používání. Díky tomu vám klidně vydrží i do konce života.
Nevýhodou je vyšší cena než v případě českého smrku. Tvrdší dřevina se také hůře zpracovává. Pokud vám však tyto dva mínusy nevadí, dostanete skvělé řešení.
V tuto chvíli může být shánění sibiřského modřínu trochu složitější. Většina světových zásob přece jen pochází ze Sibiře, což při současné geopolitické situaci není zrovna šikovné. I přesto najdete několik spolehlivých dodavatelů, kteří vám prodají dostatečné zásoby.
Extrémně odolné tropické dřeviny
Jste vážně nároční a vyžadujete jen to nejlepší, co se dá sehnat? V tom případě se podívejte spíše po tropických dřevinách. Ty vypadají luxusně, mají velmi specifické vlastnosti a neuvěřitelnou odolnost i životnost. Vyrůstají totiž v oblastech s extrémními tepelnými podmínkami, vysokou vlhkostí i dalšími zkouškami.
Mezi oblíbené varianty patří například dřevo ze stromu teak. To je specifické hlavně vysokým obsahem olejnatých silic, které jej chrání před nebezpečím ve všech podobách. A hustota? Asi 690 kg na m3 (o trochu více než sibiřský modřín).
Za zmínku stojí i dvojice dřevin s názvy merbau a itauba. Dané stromy nabízí hustotu až neuvěřitelných 1 100 kg na m3. Ta s sebou logicky přináší bezkonkurenční odolnost proti všemožným nástrahám – od mechanického namáhání až po případné napadení dřevokazným hmyzem.
Jasným mínusem těchto materiálů je jejich vysoká cena. Počítejte i s tím, že je velmi složité je někde sehnat v rozumném množství. A co víc, kvůli své hustotě se vážně těžko zpracovávají. Z toho důvodu byste raději danou práci měli nechat na specializovaných řemeslnících.
Vyžadují poměrně náročné zpracování i ochranu. Při špatném zacházení mají totiž tendence lehce se kroutit a prohýbat, což by vás mohlo značně zaskočit.
Budete překvapení, jak dlouho zmíněné dřeviny vydrží sloužit. Udává se, že jejich životnost hravě přesahuje více než padesát let. Rozhodně je však nezapomínejte pravidelně natírat ochrannými oleji (alespoň jednou za dva roky) a kontrolovat proti všemožným rizikům. Vyšší počáteční náklady se v tomto případě vyplatí.
Spolehněte se na ověřené dodavatele
Chcete začít co nejdříve stavět? Nemáte v plánu zbytečně vyhazovat peníze? V tom případě si rozklikněte webové stránky pod odkazem – terasové prkno.
Ihned se dostanete do prostředí jednoho z nejoblíbenějších tuzemských dodavatelů – e-shopu DS Forest Trade. Tito odborníci už od roku 2016 poskytují velkoobchod pro zákazníky z Čech, Itálie, Polska, Rumunska, Bulharska, Německa i Belgie.
Navíc odebírají dřevo přímo ze zdroje, takže se nejedná o žádné překupníky, kteří by museli nastavovat marže kdovíjak vysoko. Díky tomu si pořídíte libovolné množství materiálu za velmi příznivé ceny. Samozřejmě se bavíme o plně certifikovaných a ověřených produktech s potřebnými vlastnostmi.
Budete si moci pořídit smrkové, borovicové i dřevo ze sibiřského cedru a sibiřského modřínu. Pokud si objednáte materiál dnes, budete ho mít doma / na chatě do pouhých sedmi pracovních dní. Můžete se tedy ihned vrhnout do práce bez přílišného čekání.