- Reklama -magazin

Praktické rady, jak zařídit dětský pokoj

Přistupujte k dětskému pokoji vašeho potomka s kreativitou i rozumem.

Je to jejich útočiště i království, ve kterém tráví spoustu času. Místo ke spánku, zábavě, odpočinku i učení. Děti se v dětském pokoji potřebují cítit příjemně a pohodlně, ale zároveň by měla být zařízená i efektivně a s citem.

„Z hlediska funkčního zařízení by pokoje měly odpovídat potřebám, které děti v různých etapách svého dětství mají,“ vysvětluje Eva Dvořáková, která má ve společnosti Bonami na starosti nákupní tým se zaměřením na nábytek.

Jelikož tato místnost patří dětem různého věku, vždy může vypadat jinak. Batole, školkař, školák a odrostlý teenager budou od svého dětského pokoje potřebovat něco jiného.

„Při navrhování dětských pokojů je třeba si pustit fantazii na špacír, ale je třeba k tomu přistoupit zodpovědně. Prostor, ve kterém děti žijí, je ovlivní na celý život,“ konstatuje architekt Michal Šmihula z DM Interier.

Jak zařídit pokoj pro školkaře
Určitě nikoho nepřekvapí, že u menších dětí se klade důraz zejména na hravost.

„Pokoj by měl podporovat jejich kreativitu a představivost. Můžeme tedy některou ze stěn natřít křídovou barvou a dětem tak nabídnout obrovský prostor pro kreslení,“ radí Eva Dvořáková.

Taková tabule může posloužit ik učení se prvních číslic či písmen.

Doporučuje i další tipy, například koberec, na kterém jsou vyznačeny cesty pro autíčka, případně jim z postele můžete udělat útočiště ve tvaru stanu nebo domečku na stromě.

Michal Šmihula však upozorňuje na přehnanou infantilnost. „Je na místě otázka, zda takový design nábytku jako jsou úchyty ve tvaru zvířátek či divoké barevné kombinace najdou uplatnění i při vyšším věku dítěte.“

Jak zařídit pokoj pro školáka
„Pro školáky je důležité pokoj upravit tak, aby sloužil nejen ke hraní, ale aby zde byl i prostor a místo, kde se budou děti dobře soustředit a moci dělat domácí úkoly,“ vysvětluje Dvořáková.

Co se týče například psacího stolu, vhodný je takový, který bude s dítětem postupně růst. „Na začátek to může být investice, ale v průběhu let budete rádi, že nemusíte kupovat stále nový.

Pokoj může být stále hravý, ale postupně z něj budou ubývat vyloženě dětské prvky a začne se měnit na místo pro dospělejšího člověka,“ říká odbornice na interiér.

Čím je dítě starší, tím více byste měli brát v úvahu i jeho osobitost a případně jej do rozhodování o zařizování pokoje přizvat. Dobrým příkladem je volba oblíbené barvy a její přizpůsobená malovka stěn.

Jak zařídit pokoj pro teenagera
Interiér pokoje pro teenagera se už může výrazněji lišit od dětského pokoje pro menší dívky a chlapce.

„Pokoj by pro teenagera měl být hlavně útočištěm, kde může trávit čas, relaxovat a odpočívat,“ vysvětluje Dvořáková.

Takovým dětem už můžete pořídit větší postel a stále by měli mít i dostatek prostoru ke studování, protože pokoj jim bude sloužit ještě dlouhou dobu, než vyletí z hnízda.

„Co se týká zařízení, místnost by se už měla přeměnit z hravého dětského místa na pokoj pro dospělého člověka. Hravých prvků se však vzdát nemusíme. Pokoj můžeme zařídit nejrůznějšími vychytávkami, které budou například tematicky zaměřeny podle toho, jakým koníčkům se teenager věnuje,“ radí odbornice.

Jak zařídit pokoj pro dvě děti
Mnohé rodiny mají více než jedno dítě, proto hledají tipy specificky zaměřené na pokoje pro větší počet potomků.

Chtějí vědět, jak k zařizování takového pokoje přistupovat, zvláště pokud je pokoj prostorově omezený a také, zda potřebují vše dvojmo.

Pokud je místnost malá, mohou se v ní dvě děti cítit poněkud stísněně, proto ji není třeba přeplňovat, ale šetřit prostor na podstatné věci. Jelikož dvě postele jsou samozřejmostí, řešením je v malých pokojích určitě patrová postel.

Důležité je také podle Evy Dvořákové myslet na to, že pokud zařizujeme pokoj pro dvě děti, každé by mělo mít svůj prostor a alespoň malý koutek.

„Psací stůl by měl být přizpůsoben tak, aby se k němu vešly obě děti. Pokud nechcete investovat do dvou stolů, můžete si pořídit v hobby obchodě dřevěnou desku v délce jedné stěny místnosti a vytvoříte tím dětem dostatečně velký prostor, kde si budou moci kreslit a věnovat se domácím úkolům,“ radí.

- Reklama -PR články

Realitní kancelář RE/MAX: Váš partner na trhu s nemovitostmi

Výběr správné realitní kanceláře může mít zásadní vliv na úspěch vašeho realitního obchodu, ať už se jedná o koupi, prodej, nebo pronájem nemovitosti. Realitní kancelář...
- Reklama -PR články

Pergola, altán, přístřešek, nebo garážové stání?

Pohodlné bydlení, to není jen samotný rodinný dům. Patří k němu i terasa a na ní pergola. Do odlehlejší části zahrady pak můžete postavit...

Toužíte po bydlení na Praze 3? V prodeji jsou poslední byty z nové zástavby

Pražský Žižkov nabízí klidné, moderní a zároveň dokonale vybavené zázemí pro rodiny s dětmi, studenty i dospělé. O tom, že se jedná o vysoce...

Realitní trh v Praze 5: Byty a domy v jedné z nejatraktivnějších částí metropole

Praha 5, známá svou skvělou infrastrukturou, příjemným životním prostředím a širokou nabídkou služeb, je jednou z nejoblíbenějších městských částí pro život. Realitní trh zde...

Další články autora