- Reklama -magazin

Stát loni hospodařil lépe než se čekalo. Deficit se snížil o více než polovinu

Většinu loňského deficitu vytvořila ústřední státní správa.

Deficit veřejné správy se v loňském roce snížil o více než polovinu na 2,23 miliardy eur. To představovalo 2,04 procenta HDP.

Veřejný dluh ke konci roku dosáhl 63,38 miliardy eur neboli 57,8 procent HDP. Vyplývá to ze Zprávy o deficitu a dluhu, kterou zveřejnil statistický úřad.

Zpráva obsahuje první výsledek hospodaření sektoru veřejné správy za rok 2022. Uvádí také upřesněná data za roky 2019 až 2021.

Deficit veřejných financí se loni meziročně snížil o více než polovinu, jeho hodnota v roce 2021 dosáhla 5,45 miliardy eur nebo 5,43 procent z HDP.

„Absolutní většinu loňského deficitu vytvořila ústřední státní správa, její hospodaření skončilo s deficitem 1,95 miliardy eur,“ přiblížili statistici. Ještě v roce 2021 hospodařila s minusem více než 5,71 miliardy eur.

Místní samospráva hospodařila loni s deficitem téměř 420 milionů eur, což bylo podle statistiků výrazně více než v roce 2021. Fondy sociálního zabezpečení hospodařily s přebytkem téměř 137 milionů eur, což byl mírně horší výsledek než v předchozím roce.

„Ve výsledné hodnotě schodku sektoru veřejné správy za rok 2022 se významným způsobem projevilo ukončení vyplácení pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Po konzultaci s Eurostatem byl vklad do kapitálu společnosti SPP ve výši 0,5 miliardy eur zaznamenán bez vlivu na schodek jako finanční operace, vysvětlil statistický úřad.

Veřejný dluh loni stoupl o 2,14 miliardy eur na 63,38 miliardy eur. Celková výše dluhu v poměru k HDP se však snížila o 3,24 procentního bodu, když ještě v roce 2021 dosahoval 61,04 procent HDP.

- Reklama -PR články

Realitní kancelář RE/MAX: Váš partner na trhu s nemovitostmi

Výběr správné realitní kanceláře může mít zásadní vliv na úspěch vašeho realitního obchodu, ať už se jedná o koupi, prodej, nebo pronájem nemovitosti. Realitní kancelář...
- Reklama -PR články

Pergola, altán, přístřešek, nebo garážové stání?

Pohodlné bydlení, to není jen samotný rodinný dům. Patří k němu i terasa a na ní pergola. Do odlehlejší části zahrady pak můžete postavit...

Toužíte po bydlení na Praze 3? V prodeji jsou poslední byty z nové zástavby

Pražský Žižkov nabízí klidné, moderní a zároveň dokonale vybavené zázemí pro rodiny s dětmi, studenty i dospělé. O tom, že se jedná o vysoce...

Realitní trh v Praze 5: Byty a domy v jedné z nejatraktivnějších částí metropole

Praha 5, známá svou skvělou infrastrukturou, příjemným životním prostředím a širokou nabídkou služeb, je jednou z nejoblíbenějších městských částí pro život. Realitní trh zde...

Další články autora