- Reklama -magazin

Sucho bude mít dopad na zemědělství. Nejohroženější je Žitný ostrov

Sucho zasáhne další regiony, analytici předpovídají problémy Gemeru i východu.

Sucho bude mít v důsledku změny klimatu dopad na zemědělskou výrobu. Nejohroženějším regionem Slovenska je proto Žitný ostrov.

Mezi okresy s nejvyšším stupněm ohrožení suchem patří Bratislava II, Senec a Bratislava V. Vyplývá to z analýzy Vedoucí! Hoří obce!, kterou publikoval Institut environmentální politiky.

„Velký podíl území Sence je využíván jako zemědělská půda, což zvyšuje míru rizika sucha. Další skupina rizikových okresů, i když ne tak ohrožených jako na jihozápadě, se nachází na jihovýchodě Slovenska v okolí Trebišova a Košic,“ přiblížili analytici.

Poukazují, že jih středního Slovenska, region Gemer, je ohrožen nedostatkem vodních zdrojů, který zhoršují geologické faktory bránící akumulaci vody.

Žitnému ostrovu ubližuje odlesnění
Institut připomíná, že Žitný ostrov je mimořádně významná zemědělská oblast a největší zásobárna pitné vody na Slovensku. Jeho území je zároveň největším říčním ostrovem v Evropě.

Pro zemědělskou činnost je z velké části odlesněný. Analytici tvrdí, že to prohlubuje míru zranitelnosti v souvislosti se suchem.

Obce, které mají omezený přístup k veřejnému vodovodu, jsou podle Institutu environmentální politiky také více ohroženy suchem. Podíl domácností napojených na veřejný vodovod tak ovlivňuje stupeň ohrožení obcí. Analytici jako příklad uvedli obce Kristy a Svatuš v okrese Sobrance, kterým ve srovnání s okolím veřejný vodovod chybí.

Nejméně ohrožený je sever
Nejméně ohrožené suchem jsou severní okresy, a to Námestovo, Dolný Kubín a Čadca. Vyplývá to podle Institutu environmentální politiky z dosavadních měření a předpovědí pro tento region.

„Ačkoli přístup k veřejnému vodovodu v obcích Námestova není tak vysoký jako v některých nejrizikovějších okresech, podíl travnatých porostů a stupně vlhkosti a zamokření, které mají pozitivní vliv na snižování zranitelnosti obcí, vedou k tomu, že tento okres patří mezi nejméně ohrožené suchem, konstatovali analytici.

Stupně ohrožení jsou ovlivněny dosavadním suchem. Předpovědi ukazují, že v budoucnu budou suchem zasaženy jiné regiony než dnes.

Období bez deště
Vliv předpovědí nejdelších období sucha je významný pro okresy Medzilaborce a Snina. Například obec Brezovec ve Snině má v budoucnu zaznamenat více než 70 po sobě následujících dní sucha, poukázal institut.

Nejvyšší počty suchých dní za rok očekávají analytici v okresech Revúca, Poltár a Rimavská Sobota. „Investice by se proto měly časem přeorientovat na východní část Slovenska a regiony národních parků Nízké Tatry a Malá Fatra,“ doporučil Institut environmentální politiky.

Analýza je sumárem společné studie Institutu environmentální politiky a OECD. Určuje stupně ohrožení obcí třemi klimatickými hrozbami – extrémními vedremi, suchem a extrémními srážkami.

- Reklama -PR články

Realitní kancelář RE/MAX: Váš partner na trhu s nemovitostmi

Výběr správné realitní kanceláře může mít zásadní vliv na úspěch vašeho realitního obchodu, ať už se jedná o koupi, prodej, nebo pronájem nemovitosti. Realitní kancelář...
- Reklama -PR články

Pergola, altán, přístřešek, nebo garážové stání?

Pohodlné bydlení, to není jen samotný rodinný dům. Patří k němu i terasa a na ní pergola. Do odlehlejší části zahrady pak můžete postavit...

Toužíte po bydlení na Praze 3? V prodeji jsou poslední byty z nové zástavby

Pražský Žižkov nabízí klidné, moderní a zároveň dokonale vybavené zázemí pro rodiny s dětmi, studenty i dospělé. O tom, že se jedná o vysoce...

Realitní trh v Praze 5: Byty a domy v jedné z nejatraktivnějších částí metropole

Praha 5, známá svou skvělou infrastrukturou, příjemným životním prostředím a širokou nabídkou služeb, je jednou z nejoblíbenějších městských částí pro život. Realitní trh zde...

Další články autora