Jste manuálně zručná? A pletení jste už vyzkoušela? Pokud ne, směle do toho.
Proč zrovna pletení? Třeba proto, že náramně uklidňuje. A nejenom to. Drobné manuální práce jsou velmi prospěšné i pro mozek, respektive dobrou náladu. I při pletení se stejně jako při sportu a sexu do mozku uvolňují endorfiny, kterým se přezdívá hormony dobré nálady. Zkrátka to je takové nenávykové antidepresivum.
Proč plést?
Další výhodou pletení samozřejmě je, že je cestou ke spoustě výrobků. Až se to naučíte, mohou pod vašima rukama vznikat nejenom svetry, šály, ponožky a rukavice, ale také deky, plédy, povlaky na polštářky nebo originální kabelky. Fantazii se zkrátka meze nekladou. A když se vám bude dařit, budete moci své výrobky prodávat třeba na farmářských trzích. Nebo si otevřete vlastní e-shop. Za opravdu kvalitní hand made výrobky si dnes lidé jsou ochotni připlatit. To ale hodně předbíháme.
Jaké jehlice?
Ze všeho nejdříve si budete muset pořídit základní vybavení, tedy příze a pletací jehlice. Těch existuje hned několik druhů. Pro začátečníky jsou vhodní rovné pletací jehlice. Existují ale i jehlice kulaté vhodné pro pletení čepic a ponožek, dvojité pro složitější proplety. A k tomu existují různé materiály pletacích jehlic, ať již se jedná o dřevo, kov či plast. Pokud jde o výrobce, jedněmi z nejkvalitnějších jsou Addi jehlice.
Jakou přízi?
Velmi důležitá je i příze. Ta může být umělá, přírodní, nebo směsová. Výběr materiálu příze primárně záleží na tom, co máte v plánu uplést. Pro hřejivé zimní oblečení se nejvíce hodí příze akrylové či vlněné. Lehčí kousky upletete s přízí bavlněnou. Pak ale existuje řada přízí speciálních, ať již se jedná o špagetové příze na kabelky a tašky, příze ponožkové, s vlasem, volánkové a spousta dalších.
Kde se naučit plést?
Možností je několik. Pokud doma máte zručnou pletařku, tak samozřejmě od ní. Jinak se nabízí různé kurzy, ať již prezenční či online. Popřípadě se můžete pokusit plést podle knihy, instruktážních videí na internetu. Tak, ať se vám daří.