Jak se cítit útulně v malém prostoru?
Malá výměra nemusí vždy znamenat nepohodlí. Obytný prostor garsonek je sice menší ve srovnání s jednopokojovým či dvoupokojovým bytem, ale pokud správně rozmístíte nábytek a použijete vhodnou kombinaci barev, iz malého prostoru vykouzlíte dojem většího bytu.
Masivní jídelní stůl a množství židlí garsonce nesvědčí. Než se zabydlíte, zvažte prodej nepotřebného.
Za vydělané peníze si do bytu pořídíte mnohem vhodnější ak prostoru šetrnější kusy nábytku.
Denní a noční část
Bez ohledu na to, kolik metrů čtverečních máte k dispozici, místnost lze vždy rozdělit na denní a noční oddechovou zónu.
Do denní rozhodně patří kuchyň, jídelní stůl, židle či pracovna. V noční části si vystačíte s postelí a noční lampičkou.
Denní a noční část je dobré rozdělit například regálem s knihami nebo jinými doplňky.
Případně můžete regál využít i jako odkládací prostor pro vaše šatstvo. K oddělení prostoru můžete použít také vysoké rostliny s hustým porostem.
V každém případě orientujte noční část s postelí co nejdál ode dveří, ať rozházené peřiny neudřou návštěvě hned do očí.
Prostor, ve kterém budete trávit většinu svého času (denní část), by měl dýchat vaší přítomností.
Dekorativními prvky ukážete návštěvě svou osobnost, vkus a budete mít blíže slovu „domů“.
Jednotvárnost světlých barev narušíte stále zelenými rostlinami.
Ani obrazy na stěnách vám nezaberou žádné místo.
Jak a kde ušetřit prostor
Jídelní stůl či pracovna
Mohutný stůl nahradí rozkládací, který přes týden využijete jako malou pracovnu ao víkendu bez problémem pohostí i návštěvu. A tím ušetříte peníze za koupi dalšího nepotřebného kusu nábytku.
Místo ke spaní
Namísto postele kupte raději rozkládací gauč. Zajímavým řešením do garsonky je také sklápěcí postel spojená s policovým úložným prostorem nebo sklápěcí manželská postel, která přes den zůstává složená a téměř neviditelná (v prostoru vypadá jako skříň).
Úložný prostor
Při výběru nábytku nezapomínejte také na odkládání věcí. Pokud si i přes řady známých plánujete pořídit postel, zkuste se poohlédnout po rozkládací.
Perfektně skryje nepotřebné sezónní oblečení, deky či náhradní ložní povlečení. Stejně dobře poslouží vysoké skříně.
To, že jste nižšího vzrůstu, ještě neznamená, že nemůžete vlastnit vysoký nábytek. Do nejvyšších skříní či poliček uložte věci, které používáte nejméně.
K věcem se snadno dostanete malými schůdky, které můžete v době nepotřebnosti využít i jako stojan pod květináče.
Optické zvětšení
Věděli jste, že prostor lze zvětšit také opticky? Chcete-li nebo potřebujete vytvořit světlé a vzdušné prostředí, u malby sahejte po světlých jemných tónech.
Bílou nic nezkazíte, ale využít můžete všech barev, které odrážejí světlo. U oken se vyhněte těžkým nepropustným závěsům. Nábytek vybírejte spíše světlejší než tmavý.
Chybí vám barvy? Nebojte se, sterilitu prostředí oživíte vhodnými doplňky. Pokud se nebojíte experimentovat, klidně využijte také zelenou, žlutou či červenou barvu dekorací.
Zrcadlení
Malý prostor pomůže opticky zvětšit také strategicky umístěné zrcadlo.
Rada na závěr: Nepotřebné věci darujte
Za celý život se nám podaří nasbírat obrovské množství věcí, které, přiznejme si, použijeme v životě možná jen jednou. Pokud vůbec.
Pokud jste se konečně rozhodli osamostatnit a patříte k lidem, kteří si říkají: „to se jednou sejde“, než začnete vybalovat, přetřiďte si krabice.
Oblečení můžete darovat a málo používané spotřebiče také. Zredukováním množství věcí, které vlastníte, si usnadníte zařizování vašeho nového bytu.